2022.11.04 (lrt.lt)

Svarbiausias yra Aktorius! Šiuo šūkiu oficialiai atidarytas ir uždarytas 6-asis tarptautinis monospektaklių festivalis „MonoRytai 2022“, rašoma festivalio pranešime žiniasklaidai.

Monodrama – ypatingas iššūkis, bet ir galimybė. Partnerių trūkumas reiškia, kad atsakomybė už buvimą scenoje negali būti dalijama. Tačiau taip pat monodrama suteikia aktoriui unikalią galimybę pristatyti visą savo įgūdžių spektrą.

„Sceninis „solo“ yra sunkus ir daug pastangų reikalaujantis žanras, tačiau kartu teikia ypatingą pasitenkinimą. Tikiuosi, kad pristatyti spektakliai suteikė malonumą mūsų žiūrovams“, – sakė festivalio „MonoRytai 2022“ organizatorė ir Vilniaus lenkų teatro „Studija“ direktorė Lila Kiejzik.

Įvairi programa

Šių metų festivalyje išvydome pasirodymus ir koncertus iš Anglijos, Lietuvos, Vokietijos, Škotijos, Ukrainos ir Lenkijos. Pirmąją festivalio dieną Lenkų kultūros namų scenoje pasirodė Przemysławas Tejkowskis ir Adrianna Kieś muzikiniame spektaklyje pavadinimu „Žmogaus tardymas. Apie Przemysławą Gintrovskį “. Žiūrovus tiesiog „nuskraidino į dangų“ šis jautrus ir net komiškas Gintrovskio susitikimas su Angelu.

Po visų spektaklių vyko diskusijos su žiūrovais ir aktoriais.

Vilniuje pasirodė aktoriai iš Vokietijos ir Škotijos. Zofia Delest iš OFF Theatre Zigarre Braunšveige pristatė Ukrainos karo akivaizdoje ypač aktualų spektaklį „Tarp pasaulių“, kuriame bandoma atsakyti į klausimus: ką reiškia kirsti sienas, palikti savo tėvynę ir pradėti viską iš naujo, naujoje vietoje.

Patrycjos Zając „Šnabždesiai“ iš Edinburgo „Mirror Stage“ teatro savo ruožtu buvo „emociškai epinis, sugalvotas „solo“ siaubas, kurio vaizduotė gerokai pranoksta žmogaus proto galimybes…“.

Ukrainos „Lenkų liaudies teatras“ atvyko iš Lvivo su spektakliu „Nieko du kartus…“ pagal Wisławą Szymborską, kurį režisavo Zbigniewas Chrzanowskis. Jadwiga Pechata vaidino monodramoje, įkvėptoje Nobelio premijos laureatės eilėraščių.

Labiausiai muzikalus spektaklis – Muzikinio teatro Gdynėje solisto Mateuszo Deskiewicziaus „Būti kaip Charlie Chaplin“. Dainavimo buvo daug daugiau, nes Stanley`us Łopuszyńskis ir Dorota Sacewicz pristatė vakarinę programą „Daina, kabaretas, rečitalis“, o poezijos ir muzikos susitikimą surengė Dorota Górczyńska-Bacik ir Remis Juśkiewiczius „Garsams nepritaikytas“.

Drąsioje monodramoje „Melo Gibsono kolega“ festivalio šeimininkams, Vilniaus lenkų teatrui „Studija“ atstovavo Łukaszas Kamińskis, o festivalį užbaigė „Žešuvo Wandos Siemaszkowos teatro“ pasirodymas „Venera kailyje“ (spektaklis tik suagusiems).

Festivalio metu įvyko 1-asis Lenkijos teatrų sąjungos už Lenkijos ribų suvažiavimas.

Praėjusiais metais įkurtos Lenkijos teatrų sąjungos už Lenkijos ribų nariai turėjo galimybę keistis patirtimi, informacija ir kontaktais. Suvažiavimo metu taip pat vyko įvairūs seminarai: „Visiškas aktorius. Konrado Imielio meistriškumo klasė“, „Jei turi gerą idėją, pinigai bus rasti. Praktiniai patarimai, kaip finansuoti idėjas“, „Jūsų teatras socialinėje žiniasklaidoje. Praktinis seminaras, pristatantis naujas ir veiksmingas viešinimo formas“.

„Lenkų teatrų sąjunga už Lenkijos ribų suburdama suinteresuotus teatrus ir menininkus iš užsienio bei draugus iš Lenkijos, turi galimybę rasti geriausius sprendimus, apibrėžti tikslus ir poreikius, tapdama bendruomenės bendradarbiavimo pavyzdžiu“, – sako Magdalena Olszewska, „Pomysłodalnia“ fondo vadovė, kuri yra ir Sąjungos pradininkė.

Lenkijos teatrų sąjungos už Lenkijos ribų suvažiavimas vyksta įgyvendinant projektą „Lenkijos teatras už Lenkijos ribų“. Jį kuruoja „Pomysłodalnia“ fondas, bendradarbiaudamas su Zbigniewo Raszewskio Teatro institutu Varšuvoje. Projektas iš dalies finansuojamas kultūros ir nacionalinio paveldo ministro.

Skaityti visą straipsnį: https://www.lrt.lt/naujienos/kultura/12/1814397/vilniuje-ivyko-6-asis-tarptautinis-lenku-monospektakliu-festivalis-monorytai-2022