Vilniaus lenkų teatro „Studija“ aktoriaus Edvardo Keiziko atliekamas monospektaklis „Čia kalba Šveikas“, kurį režisavo Sławomiras Gaudynas ir prodiusavo Maria Guzy, turi daug rimtesnę potekstę, kuri, deja, nenustoja būti aktuali šiandieninėje geopolitinėje situacijoje, o ypač minint Sausio 13-ąją – Laivės gynėjų dieną.

„Dabar, kai susiduriame su karu, tai ypač jaučiama. Nepaisant besikeičiančių laikų, karas išlieka karu ir niekada neduoda nieko gero, ypač tiems, kurie jame tiesiogiai dalyvauja. Visa savo asmenybe ir istorija šaunusis kareivis Šveikas parodo karo beprasmybę“, – apie monodramą kalbėjo Edvardas Keizikas.

Spektaklio tema – tai šimto metų senumo karo absurdas, kuris, deja, vis dar aktualus šiandieniniame pasaulyje. Nuotaikinga monodrama sukurta pagal čekų rašytojo Jaroslavo Hašeko satyrinį romaną „Šauniojo kareivio Šveiko nuotykiai („Šauniojo kareivio Šveiko nuotykiai pasauliniame kare“), parašytą 1922-1923 metais.

Vilniaus lenkų teatras „Studija“ šį spektaklį scenoje jau vaidina nuo 2014 metų ir per tą laiką parodė jį Čekijoje, Austrijoje, Lenkijoje, Ukrainoje ir Slovakijoje.

Spektaklis, kaip ir čekų rašytojo kūrinys, kalba apie kariuomenės absurdą ir karo kvailumą. Vargu ar surastume kitą tokį romaną, kuriame apie karą būtų kalbama taip satyriškai, nors asmeninės patirtys paveikė ypač skausmingai. J. Hašeko „Šauniojo kareivio Šveiko nuotykiai“ – tai romanas, kuris pasaulinės literatūros kontekste laikomas vienu pirmųjų antikarinės literatūros kūrinių.

Šaunusis kareivis Šveikas – naivus kareivis, geraširdis idiotas, kurio ištartose frazėse atsiskleidžia beprasmis, tragiškas, o kartu komiškas ir absurdiškas kariuomenės ir paties karo pasaulis. Tik iš tikrųjų tampa nebeaišku, ar jis yra idiotas, kaip pats sakosi, ar suktas kareivis. Daugeliu atveju teigiama, kad Šveiko portretu J. Hašekas nupiešė čeko nacionalinį charakterį, tačiau šiandieninėje politinėje pasaulio situacijoje jis galėtų būti tapatinamas ir su kitais.

Monodrama „Čia kalba Šveikas“ yra tarsi Hašeko istorijos tęsinys, perkeltas į teatro sceną, parodantis karo absurdiškumą ir neigiamą jo poveikį jame dalyvaujantiems žmonėms.

Premjerinė peržiūra (lenkų kalba su lietuviškais titrais) – sausio 13 d 19.00 kino teatre „Pasaka“ (Paupio g. 26). Įėjimas nemokamas, registracija ir informacija teikiama telefonu +37065264608.

Visa informacija buvo paskelbta https://www.menufaktura.lt/?m=1199&s=71110