Lietuva, tūkstančių metų perėjusi per įvairias istorines ir kultūrines epochas, yra pažymėta gausybe skirtingų kultūrų pėdsakų. Mūsų tauta garsėja savo multikultūriškumu, kuris suteikia mums unikalų pobūdį ir tapatumą Europoje. Būtent ši ypatybė leidžia mums džiaugtis ir pagerbti kultūrų įvairovę per meną ir kūrybą. Šiandieninėje spalvingoje festivalių aplinkoje išties nėra lengva susirasti sau vietą. Tačiau tarptautinis menų festivalis „TRANS/MISIJOS Balticum 2023“ atradęs savo unikalumą ir identitetą kviečia jau į ketvirtąjį renginių ciklą, kuris įvyks š.m. rugsėjo 15-17 dienomis Trakuose, Vilniuje ir Medininkuose.
Vienas iš pagrindinių šio festivalio savitumo bruožų – jo unikalumas susiejant skirtingų šalių kultūras, kurios vis dėlto dalijasi bendra praeitimi. Lenkijos, Latvijos, Ukrainos ir Lietuvos tautos, nors ir skirtingos, dalijasi daugybę istorijos momentų, kuriuos galima išreikšti per meną. Žodžio “TRANS/MISIJOS” reikšmė būtent tai ir simbolizuoja. Tai yra idėja, kad menas yra universali kalba, kuri gali būti “perduota” tarp skirtingų kultūrų ir visuomenių, bei sukurti jausmą, kad visi esame dalis didesnio naratyvo, o ne atskiros, nesusijusios tautos.
Festivalis sugeba pasipriešinti stereotipui, kad tarptautiniai menų festivaliai yra vien tik globalizacijos išraiška, ir paverčia juos galimybe patvirtinti savo regioninį tapatumą ir pasidžiaugti tuo, ką mūsų kultūros turi bendro. Nors skirtingų kultūrų ir kalbų suderinamumas yra iššūkis, festivalis sugeba tai atlikti su nepaprasta elegancija, o rezultatas yra prasmingas ir turiningas žiūrovų patyrimas.
„Šis festivalis yra unikali platforma, siekianti suteikti galimybę skirtingų tautybių menininkams pasidalinti savo talentu ir darbais. Mūsų galimybė suderinti skirtingas kultūras ir kalbas po vienu stogu – tai pagrindinis šio festivalio privalumas. Čia, mūsų šventės metu, Lenkijos, Latvijos, Ukrainos ir Lietuvos kultūros susipina į unikalų audinį, kuris atspindi mūsų regiono dvasią – dalinosi festivalio vadovas Edvardas Keizikas“
IV- ojo tarptautinio menų festivalio “TRANS/MISIJOS Balticum 2023” metu lankytojai galės pamatyti šiuolaikinės Lenkijos teatro plakatų parodą Vilniaus Dailės Akademijoje, taip pat Užutrakio dvare bus atidaryta Jurijaus Grigorovičiaus personalinė paroda. Trakų pilyje vyks festivalio oficialus atidarymas ir Ewos Rawluszewicz koncertas, o vakare Vilniuje – Latvijos Daugpilio teatro spektaklis “Melas be taisyklių”. Šeštadienį, Medininkų pilyje, bus atidaryta istorinė paroda „Pogrindžio ryšiai“, po kurios vyks nemokamas grupės „Mrija_band” ir Darijos Repalo koncertas, kuriame išgirsime Ukrainos ir kitų šalių muzikines interpretacijas. Sekmadienį, Vilniaus lenkų teatras “Studija” pristatys spektaklį “Raudonosios armijos karininko užrašai” Pacų rūmuose. Vėliau, Beatos virtuvėje, Lietuvos nacionalinio dramos teatro aktorė Jolanta Dapkūnaitė atliks monologą – “OSKARAS MILAŠIUS. LAIŠKAI, POEZIJA”. Diena baigsis taip pat nemokamu Evelinos Gancevskos koncertu „Šypsokis“.
Beveik visi renginiai yra nemokami, o išsamesnę informaciją galima rasti festivalio Facebook puslapyje https://www.facebook.com/transmisijosbalticum/.
Šių metų festivalio Garbės globėju yra Lietuvos Respublikos kultūros ministras Simonas Kairys, Festivalio globėju yra Vilniaus rajono meras Robert Duchnevič, o Garbės partneriais – J.E. Lenkijos Respublikos nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius Lietuvos Respublikoje Konstanty Radziwiłł ir J.E. Ukrainos nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius Lietuvos Respublikoje Petro Beshta.
Festivalio oficialus atidarymas planuojamas rugsėjo 15 dieną 15:00 val. Trakų pilyje, didžiojoje menėje. Žiūrovai kviečiami trims dienoms atkreipti dėmesį ne tik į mūsų bendrą praeitį, o kartu pažvelgti ir į dabartį bei ateitį, būnant įtrauktiems į šį spalvingą ir įdomų meninį triduum (lot. trys dienos).
Organizatoriai: Vilniaus lenkų teatras „Studija“, Meno galerija „Fojė“ ir Trakų istorijos muziejus
Festivalis finansuojamos Lenkijos fondo „Parama lenkams Rytuose“.